ameryka

Made in the USA – znaczy etycznie?

Szyte lokalnie = etycznie?

ameryka

fot. Shari Sirotnak/ Unsplash

Coraz więcej amerykańskich firm przenosi produkcję swoich ubrań do Stanów Zjednoczonych. W samym Los Angeles (LA) w stanie Kalifornia w fabrykach odzieżowych zatrudnionych jest prawie 50,000 osób. Znane i lubiane marki takie jak Forever 21, Ross Dress for Less czy Fashion Nova chętnie szyją swoje ubrania w lokalnych sweatshopach. Klienci widząc metkę z napisem 'Made in the USA’ mają wrażenie, że kupują odzież wyprodukowaną w czystych fabrykach o wysokim standardzie bezpieczeństwa przez ludzi, którzy za swoją pracę otrzymują godziwe wynagrodzenie. Czy oby tak jest na pewno? Poniższy wpis nieco rozjaśni sytuację.

Kto szyje ubrania w Stanach?

made in poland

fot. Sweatshop Project by Marissa Orton

Słyszeliście o Fashion Nova? Jest to niezwykle popularny wśród celebrytów i użytkowników mediów społecznościowych sklep internetowy. W 2017 roku Fashion Nova był najczęściej googlowaną marką odzieżową na świecie! Sekret jej sukcesu? Niskie ceny i modny design. Jednak jak to możliwe, że ubrania sprzedawane w tak niskich cenach powstają w Kalifornii? Ano tak: w szwalniach szyjących odzież, która trafia do sprzedaży w butiku Fashion Nova pracują głównie imigranci, nierzadko nieudokumentowani (jak ustalili dziennikarze the New York Times). Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Podobna sytuacja ma miejsce w większości fabryk odzieżowych w LA. Według sprawozdania California Bureau of Labor Statistics (urzędu statystycznego w Kalifornii) imigranci stanowią aż 71 procent zatrudnionych w tamtejszych szwalniach pracowników. Często sprawia to, że owi pracownicy nie są w stanie nigdzie zgłosić popełnianych wobec ich nadużyć czy walczyć o swoje prawa na drodze sądowej. A jest o co walczyć, gdyż z raportów wynika, że fabryki nagminnie nie wypłacają terminowo wynagrodzeń osobom w nich zatrudnionych. Na przykład fabryki szyjące dla Fashion Nova są swoim pracownikom łącznie dłużne prawie 4 miliony dolarów.

Ile zarabiają pracownicy szwalni w Stanach?

Warto też zaznaczyć, że osoby zatrudniane w lokalnych fabrykach często pracują za niezwykle niskie stawki i ponad wymiar ustawowego czasu pracy. Kontrola 77 szwalni w Los Angeles przeprowadzona przez Amerykański Department of Labor w 2016 roku wykazała, że pracownicy szyjący odzież dla takich marek jak Forever 21, Ross Dress for Less and TJ Maxx zarabiają przeciętnie 7 dolarów za godzinę pracując średnio 10 godzin dziennie. Zdarzały się też fabryki, które płaciły swoim pracownikom zaledwie 4 dolary za godzinę pracy. Warto zaznaczyć, że godziwa płaca w LA wynosi obecnie 14.83 dolarów na godzinę.

Pewnie pomyślicie, że w ciągu tych 4 lat wiele się zmieniło na lepsze. Obawiam się, że nie. Na początku 2020 roku wyszło na jaw, że niektóre osoby zatrudnione w fabrykach w LA szyjące ubrania dla Fashion Nova zarabiają zaledwie 2.77 dolara na godzinę! Kwota ta jest niska sama w sobie, ale jeśli weźmie się pod uwagę koszt życia w LA, który należy do najwyższych na świecie, kwota ta staje się skandaliczna i szokująca. Koszty utrzymania w Mieście Aniołów (ang. City of Angels) wynoszą średnio 3,478 dolarów na miesiąc w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Zakładając stawkę 2.77 dolara za godzinę, przy 40 godzinnym tygodniu pracy pracownik szyjący dla Fashion Nova zarobi ok. 480 dolarów miesięcznie. Kwota ta nie starczy na zaspokojenie nawet najbardziej podstawowych potrzeb życiowych. Co więcej, nawet pracując non-stop 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, pracownik ten byłby w stanie zarobić sumę pozwalającą na pokrycie zaledwie połowy średnich kosztów utrzymania w LA!!! Nie ma zatem mowy o godziwej płacy i normalnym życiu.

Jak się upewnić, że kupujemy ubrania produkowane bez wyzysku pracowników?

Czy zatem możemy stwierdzić, że metka z napisem 'Made in the USA’ oznacza, że kupujemy ubrania z etycznej produkcji? Niestety nie. Wiele zależy po prostu od tego jakiej marki ubrania kupujemy. Chcesz kupować ubrania, które powstały bez wyzysku pracowników? Najlepiej przed zakupem zrób odpowiedni research na temat danej marki, skupiając się w szczególności na informacjach odnoście płacy i warunkach w jakich produkowana jest odzież. Warto też zadać te pytania bezpośrednio firmie, której ubrania nas interesują. Możesz np. napisać e-maila do biura marki z zapytaniem gdzie i w jakich warunkach odbywa się produkcja, możesz też zapytać o to za pomocą mediów społecznościowych np. na Instagramie.

A jak wygląda sytuacja w krajach rozwijających się np. w Bangladeszu czy Indiach? O tym przeczytasz TUTAJ (wpis o warunkach bezpieczeństwa produkcji) i TUTAJ (wpis o wynagrodzeniach pracowników).

 


Źródła:

  • ‘Dirty Threads, Dangerous Factories: Health and Safety in Los Angeles’ Fashion Industry’, The UCLA Center for Labor Research and Education, December 2016.
  • N Kitreoff, ‘Fashion Nova’s Secret: Underpaid Workers in Los Angeles Factories’, The New York Times, 16.19.2019.
  • N Kitroeff and V Kim, ‘Behind a $13 shirt, a $6-an-hour worker. How Forever 21 and other retailers avoid liability for factories that underpay workers to sew their clothes.’, LA Times, 31.07.2017.
  • R Chehabeddine, Garment Industry: Modern Day Slavery?, Journalists for Human Rights at McGill University Student Chapter, 08.04.2020.
  • S Meagher, ‘The Not-So-Hidden Ethical Cost Of Fast Fashion: Sneaky Sweatshops In Our Own Backyard’, Forbes, 5.02.2020.

You may also like

Leave a comment