Jak znaleźć praktyki za granicą?
Praktyki – czy warto wyjechać za granicę?
Praktyki zagraniczne są doskonałym sposobem na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz na podszkolenie języka obcego. Ponadto, biorąc pod uwagę ogromną konkurencję na rynku pracy, staż za granicą może być dodatkowym atutem wyróżniającym was spośród innych kandydatów starających się o tę samą pozycję. Dla mnie jednak największą zaletą praktyk za granicą była możliwość poznania nowych kultur, zwiększenia wrażliwości społecznej oraz szansa zorientowania się czy dany kraj i zawód jest dla mnie odpowiedni. To właśnie dzięki praktykom w Chinach odbytych podczas studiów zafascynowałam się tym krajem oraz postanowiłam nauczyć się mandaryńskiego. Natomiast dzięki wolontariatowi w Turcji zrozumiałam, że uwielbiam uczyć i zapragnęłam związać swoją karierę z edukacją.
Jak szukać praktyk zagranicznych?
Z pomocą uczelni
Jest kilka sposobów na znalezienie praktyk za granicą. Jeśli jesteście studentami, poszukiwania najlepiej rozpocząć od wizyty w uniwersyteckim Biurze Karier bądź Biurze Współpracy Międzynarodowej. Firmy często kontaktują się bezpośrednio z uczelniami wyższymi informując je o aktualnych stażach czy ofertach pracy dla młodych absolwentów.
Wyjazd w ramach programu Global Talent AIESEC
Dobrym sposobem na znalezienie praktyk w prawie każdym miejscu na świecie, a w szczególności w Azji, Ameryce Środkowej i Południowej jest AIESEC. AIESEC jest organizacją studencką posiadającą 80,000 członków na całym świecie. Jednym z największych projektów AIESEC jest program Global Talent obejmujący organizację międzynarodowych praktyk trwających od 3 do 12 miesięcy, podczas których można zdobyć doświadczenie zawodowe pracując w sprzedaży, marketingu, edukacji czy IT. Co najważniejsze – praktyki są płatne, a lokalny oddział AIESEC pomaga z załatwieniem wszystkich formalności. Aby skorzystać z pomocy AIESEC skontaktujcie się z oddziałem organizacji znajdującym się w waszym mieście bądź wyraźcie swoje zainteresowanie projektem rejestrując się bezpośrednio na stronie polskiego AIESEC – https://aiesec.pl/gt/. Dzięki temu uzyskacie dostęp do bazy praktyk, z której będziecie mogli wybrać interesujące was oferty. Kiedy w 2011 roku szukałam praktyk w Turcji (ostatecznie zdecydowałam się na wolontariat) dostęp do bazy był odpłatny, teraz można z niej korzystać za darmo. Aktualnie opłata obowiązuje dopiero, gdy jest się zaakceptowanym na praktykę i wynosi 999 złotych.
Aby aplikować na wybrane praktyki musicie stworzyć profil online, w którym uwzględnicie swoją edukację, doświadczenie zawodowe i kwalifikacje. Ostatnim etapem procesu aplikacji są rozmowy kwalifikacyjne (np. poprzez Skype/Zoom) z członkami oddziału AIESEC zlokalizowanego w kraju do którego chcielibyście wyjechać.
Istnieją również rodzime firmy, które pomagają znaleźć praktyki zagraniczne. O nich wspomnę w kolejnym wpisie poświęconym szukaniu praktyk za granicą.
Na własną rękę poprzez portale z ofertami pracy
Jeśli wasza uczelnia okaże się niezbyt pomocna, proponuję poszukać w Google popularnych portali internetowych, gdzie pracodawcy z danego kraju najchętniej zamieszczają ogłoszenia praktyk i staży.
W UK jest to na przykład:
- www.monster.co.uk
- www.indeed.co.uk
- https://targetjobs.co.uk/internships-vacancies – strona typowo z ofertami praktyk
- www.studentjob.co.uk – strona z ofertami praktyk oraz ofertami pracy dla absolwentów
- www.gov.uk/find-internship – strona rządowa z informacjami na temat płatnych staży w UK (dostępnych również dla Polaków)
W Hiszpanii:
- www.infoempleo.com
- www.cornerjob.com/es/empleos/
- www.infojobs.net
- www.indeed.es
- www.es.trud.com
We Włoszech:
- www.lavoroestage.it
- it.indeed.com
- www.monster.it
- it.jobrapido.com
- www.lavoro.corriere.it
- www.careerjet.it
W wielu przypadkach dobra znajomość języka kraju, do którego chcecie wyjechać może okazać się niezbędna, żeby dostać się na staż. Jednak nie jest to regułą – czasami wystarczy znajomość języka angielskiego. Jeśli znacie wyłącznie język angielski, w poszukiwaniu praktyk przyda się wam kreatywność i Tłumacz Google ;). Użyjcie translatora, żeby przetłumaczyć sobie pojedyncze słówka typu staż, praktyki, nazwę pozycji o którą się staracie bądź nazwę branży, w której szukacie praktyk, a następnie wpiszcie to w wyszukiwarkę na jednym z portali z ofertami pracy/praktyk. Jeśli znajdziecie interesującą ofertę, możecie spróbować skontaktować się z firmą zgłaszając swoją kandydaturę i wysyłając CV oraz list motywacyjny w języku angielskim. Istnieje możliwość, że firmie zależy przede wszystkim na osobie z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego – w takiej sytuacji wasze CV może okazać się całkiem atrakcyjne.
Kontaktując się bezpośrednio z firmami
Innym sposobem poszukiwania praktyk zagranicznych jest po prostu bezpośredni kontakt z firmami. Najlepiej rozpocząć od zrobienia listy firm operujących w interesującej was branży bądź takich, które mogą potrzebować waszych umiejętności. Następnie znajdźcie adresy e-mail to działu HR bądź osób zajmujących się HR-em w wybranych firmach. Taki sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku małych i średnich firm. Ja właśnie w ten sposób znalazłam praktyki w szkole językowej we Włoszech.
Jeśli z kolei interesują was praktyki w większych firmach i korporacjach, polecam zajrzeć bezpośrednio na stronę internetową konkretnej firmy. Często bowiem posiadają one własne programy praktyk zawodowych: zarówno dłuższych – kilkumiesięcznych jak i krótszych – wakacyjnych. Warto pamiętać, że rekrutacja na takie praktyki odbywa się zazwyczaj zaledwie raz, dwa razy w roku i z dużym wyprzedzeniem, dlatego nie odkładajcie szukania praktyk i wysyłania aplikacji na ostatni moment!