koloseum w rzymie

Rzym – przydatne wskazówki

Przydatne wskazówki

  • Koloseum nocą! ? Czy wiedzieliście, że Koloseum można zwiedzać nawet po zachodzie słońca? W ciągu dnia w danym momencie w Koloseum może znajdować się nawet 3,000 turystów! ? Ciężko wtedy o dobre zdjęcia ? Nocne wycieczki są nieco droższe, ale pozwalają uniknąć kolejek, tłumów i zobaczyć miejsca niedostępne dla turystów w ciągu dnia. Jest ich zaledwie kilka, a każda zaczyna się o innej godzinie, dlatego macie szansę na piękne fotki Koloseum bez przypadkowych ludzi w tle. Nocne wycieczki organizowane są codziennie, jednak wyłącznie w sezonie letnim. Bilety w cenie 21 euro można kupić od godziny 20:00 bezpośrednio przy wejściu do Koloseum.

  • Muzeum Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską można zwiedzać codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00. Pamiętajcie jednak, że ostatnie wejście jest o godzinie 16:00! Bilety kosztują 16 euro (+ dodatkowe 4 euro jeśli chcecie wejść bez stania w kolejce). Uczniowie i studenci mogą skorzystać z 50% zniżki. Warto wiedzieć, że w ostatnią niedzielę każdego miesiąca wejście (od 9:00 – 14:00) do Muzeum i Kaplicy jest darmowe !

 

  • Jeśli jesteście spragnieni śmiało napijcie się wody z jednej z ponad 2,500 rzymskich fontann pitnej wody. Woda jest chłodna i krystalicznie czysta.

 

  • Po Rzymie najlepiej poruszać się metrem. W dni robocze metro kursuje od godziny 5:30 do 23:30; w piątek i sobotę nieco dłużej bo do 1:30 rano! Metro kursuje co kilka minut. Bilety można kupić w kasach na stacjach kolejowych, biletomatach oraz w sklepach typu Tabaccheria.

 

  • Komunikacja miejska. Najtańszy jest bilet czasowy (100 minutowy), który upoważnia do 1 przejazdu metrem + dowolną liczbę przejazdów innymi środkami komunikacji miejskiej (tramwajami, autobusami) w ciągu 100 minut od skasowania. Cena: 1,50 euro. Bilet ROMA 24H upoważnia do dowolnej liczby przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej przez 24 godziny od momentu skasowania biletu. Cena: 7,00 euro. ROMA 48H i ROMA 72H to takie same bilety, lecz trwające odpowiednio: 48 i 72 godziny. Cena: 12,50 i 18,00 euro. CIS to bilet tygodniowy dostępny w cenie 24,00 euro.

 

  • Moje rekomendacje dotyczące noclegów w Rzymie znajdziecie TUTAJ.
  • Lubicie jeść? Ja uwielbiam! ? Mój poradnik co, gdzie i za ile zjeść w Rzymie znajdziecie TUTAJ.

You may also like

2 komentarze

Leave a comment