jak dojechać z lotniska na manhattan

Nowy Jork – jak dojechać z lotniska na Manhattan?

Jak dojechać z lotniska na Manhattan? To zależy z którego, ponieważ Nowy Jork ma aż  trzy lotniska – John F. Kennedy International Airport (JFK), LaGuardia Airport (LGA) i Newark Liberty International Airport (EWR). Z każdego z nich do centrum Manhattanu (np. do Grand Central Terminal) jedzie się ok. godziny korzystając z transportu publicznego.

Jak dojechać z Newark na Manhattan?

Newark Liberty International Airport (EWR)

Z Newark na Manhattan można dostać się pociągiem. Najpierw bierzecie pociąg AirTrain do Newark Airport Rail Station, po czym przesiadacie się na pociąg New Jersey Transit Service, którego stacją docelową na Manhattanie jest Penn Station. Stamtąd możecie wziąć metro, dzięki któremu dojedziecie praktycznie do dowolnej części Manhattanu. Łączna cena biletu z lotniska do Penn Station wynosi $13. Cena za przejazd metrem to $2.75, w przypadku zakupu Metrocard z opcją nielimitowanych przejazdów, każdy przejazd kosztuje oczywiście $0.

fot. AirTrain na lotnisku Newark

Jeśli zależy wam na trasie bezpośredniej, bez przesiadek, a chcecie dostać się do centrum Manhattanu w obrębie takich stacji jak Times Square czy Grand Central Station polecam wziąć autokar. Czas podróży jest krótszy niż w przypadku przejazdu pociągiem. Bilet można kupić w autokarze firmy Newark Airport Express za $17, bądź zarezerwować online za $18.50. W przypadku rezerwacji online nie jest konieczne wydrukowanie biletu.

Bilet w dwie strony kosztuje $30.

fot. rozkład jazdy Newark Airport Express

Jak dojechać z JFK na Manhattan?

John F. Kennedy International Airport (JFK)

Aby dojechać z lotniska JFK na Manhattan należy najpierw zaopatrzyć się w kartę Metrocard w jednym z automatów biletowych znajdujących się na lotnisku. W tym samym automacie kupicie bilet na AirTrain za $7.75, który zawiezie was na Jamaica Station lub Howard Beach Station.

Stamtąd, w zależności od miejsca docelowego, bierzecie odpowiednie metro. Za przejazd metrem zapłacicie $2.75 bądź $0 jeśli wykupicie opcję nielimitowanych przejazdów.

Jak dojechać z LaGuardia na Manhattan?

LaGuardia Airport (LGA)

Jeśli chcecie dojechać z lotniska LaGuardia bezpośrednio do centrum Manhattanu (Grand Central Station bądź Times Square) i zależy wam na wygodzie i czasie – polecam wziąć autokar firmy NYC Express Bus. Za bilet w jedną stronę zapłacicie $16.

Jeśli chcecie dojechać w okolice górnego Manhattanu (Harlem, Upper West Side) bądź na Astorię najwygodniejszym rozwiązaniem będzie autobus miejski numer M60. Cena biletu to jedynie $2.75 lub $0 w przypadku wykupienia karty Metrocard z opcją nielimitowanych przejazdów.

laguardia lotnisko nowy jork

fot. autobus miejski numer M60

Jeśli z kolei musicie dojechać do Centrum Manhattanu i nie zależy wam ani na czasie, ani na wygodzie, ale chcielibyście zaoszczędzić pieniądze, polecam kupić Metrocard z nielimitowanymi przejazdami. Najpierw należy wziąć autobus numer M60 do przystanku Broadway/W 116 St i stamtąd przesiąść się na czerwoną linię metra (numer 1 bądź 3) w kierunku dolnego Manhattanu (Downtown).

Jeśli macie Metrocard to bilet na M60 wydrukujecie w takim automacie biletowym stojącej na przystanku. Wkładacie kartę do środka i dostajecie wydrukowany bilet za który nic nie płacicie. Magia ?

fot. automat biletowy linii M60

WAŻNE – w autobusie nie ma możliwości kupna biletu, więc koniecznie skorzystajcie z automatu!

 

 

You may also like

Leave a comment