Jak sfinansować studia w UK (cz. 2) – wady kredytu studenckiego
W poprzednim poście opisałam warunki zaciągnięcia i spłaty kredytu studenckiego w UK (Tuition Fee Loan) w celu opłacenia czesnego. Wyraziłam opinię, że warto wziąć kredyt studencki i gdybym robiła licencjat w UK zdecydowałabym się na taką formę finansowania studiów.
Teraz napiszę kilka słów o wadach pożyczki studenckiej. Ważnym jest, żebyś zdawał(a) sobie sprawę z tego, że warunki spłaty kredytu mogą corocznie ulec zmianie. Ma to ogromne znaczenie dla daty rozpoczęcia, wysokości spłaty kredytu oraz miesięcznej raty, zwłaszcza w przypadku zmiany najniższego progu finansowego (threshold), po przekroczeniu którego wymagane jest rozpoczęcie spłaty pożyczonych funduszy.
I tak, kiedyś polscy studenci masowo korzystali z preferencyjnych pożyczek, gdyż pułap finansowy dla obywateli Anglii i Polski był stosunkowo podobny – np. w 2014 threshold wynosił odpowiednio £21,000 dla Anglików i £16,910 (ok. 90,000zł) dla Polaków. Oznacza to, że trzeba było zarabiać co najmniej 7,500zł miesięcznie, aby w ogóle rozpocząć spłacanie kredytu. Mało kto w Polsce zarabiał taką sumę, więc niewielu polskich absolwentów musiało martwić się o wiszący nad nimi kredyt do spłacenia. Jednak, najniższy wymagany próg finansowy systematycznie zmniejsza się i w roku 2016 wynosił już tylko £8,400 czyli 4,000zł miesięcznie.
Wadą kredytu studenckiego nie jest oczywiście to, że trzeba go spłacić, ale fakt, że threshold może być zmieniany co roku i w związku z tym istnieje stosunkowa dużo niepewność co do miesięcznej raty kredytu. W takiej sytuacji ciężko jest np. podjąć decyzję o jakiejś większej inwestycji.
Znajomi, którzy zaciągnęli kredyt czasem narzekają na coroczną możliwość zmiany pułapu, jednakże zaznaczają również, że bez studiów w Anglii najprawdobodobniej nie byliby w stanie dostać obecnej pracy, która umożliwia im zarabianie tych 48,000zł rocznie. Makes sense, right? 😉
Kolejną wadą jest to, że pożyczka jest zaciągana i spłacana w obcej walucie co zawsze wiąże się z pewną niepewnością. Nie wiadomo jak funt brytyjski czy nasza waluta będzie zachowywać się w perspektywie 30 lat (okres spłaty kredytu). Aktualnie w związku z Brexitem kurs wymiany GBP/PLN jest atrakcyjny dla nas, jednak nie wiadomo jak kurs ten będzie się kształtował w przyszłości.
Ponownie przypominam, o tym, że studia w Szkocji pozostają praktycznie bezpłatne jeszcze tylko dla osób rozpoczynających studia we wrześniu 2017 roku. Nie jest jasne czy europejczycy rozpoczynający studia w następnym roku będą musieli płacić za czesne. Z tego powodu warto się pośpieszyć i aplikować na jedną (bądź kilka) z 17 szkockich uczelni. Termin składania aplikacji upływa już 15 stycznia 2017 roku! Jeśli chcesz wiedzieć więcej o studiowaniu w Szkocji kliknij tutaj ➡️ Studia w Szkocji.