Jak sfinansować studia w UK (cz. 1)
Dzisiaj napiszę kilka słów na temat finansowania studiów pierwszego stopnia (undergraduate studies) za pomocą pożyczki udzielanej przez rząd brytyjski. Osobiście nie korzystałam z kredytu studenckiego, gdyż licencjat zrobiłam w Danii i w Polsce, gdzie nie musiałam płacić za studia. Uważam jednak, że pożyczka jest bardzo atrakcyjną opcją finansowania czesnego. Gdybym rozpoczynała licencjat w Anglii czy Irlandii Północnej z pewnością zapłaciłabym za czesne biorąc preferencyjną pożyczkę.
Studia w UK nie należą do najtańszych. Za rok akademicki irlandzkie uniwersytety pobierają czesne w wysokości ok. £4,000 (np. Queen’s University Belfast – £4,030), angielskie w wysokości max. £9,000, natomiast studiowanie w Szkocji jest bezpłatne pod warunkiem, że nie posiadamy jeszcze dyplomu licencjata. Wraz z nowym rokiem akademickim 2017/2018 czesne w Anglii wzrośnie o wysokość inflacji, czyli do max. £9,250 za rok.
Studenci z Unii Europejskiej, w tym z Polski, mogą ubiegać się o kredyt w wysokości max. £9,000 rocznie (£9,250 w przypadku rozpoczęcia studiów w 2017 roku), mający na celu pokrycie kosztów czesnego. Niestety w związku z Brexitem nie jest wiadomo jak długo będą udzielane pożyczki studentom z UE. Brytyjski Minister Edukacji i Nauki zapewnił, że zasady udzielania kredytu studenckiego nie zmienią się dla obecnych studentów i tych zaczynających studia we wrześniu 2017 roku. Co nastąpi później, czyli od 2018 roku, nadal nie wiadomo.
Chciałabym tutaj również podkreślić, że studia licencjackie w Szkocji z pewnością pozostaną bezpłatne dla studentów z UE, którzy rozpoczną naukę we wrześniu 2017. Nie jest jasne czy studia w kolejnych latach będą płatne, ale jest to bardzo prawdopodobne. Z tego powodu bardzo zachęcam do aplikowania na szkockie uniwersytety. Szczególnie polecam uczelnie w Edynburgu jak np. University of Edinburgh, Napier University czy Heriot-Watt University, gdyż oferują one całą gamę kierunków, a Edynburg jest chyba najpiękniejszym miastem w UK. Możesz również studiować na prestiżowym University of St. Andrews – alma mater Księcia Williama i Księżnej Kate. Termin składania aplikacji upływa 15 stycznia o godzinie 19 czasu polskiego. Hurry up!
Jak aplikować o kredyt studencki?
- Ściągnij i wypełnij formularz aplikacyjny, który znajdziesz tutaj ➡️ form finder
- Wyślij go na wskazany adres wraz z dokumentem tożsamości (ważny dowód osobisty lub passport)
- Potwierdzenie sumy przyznanego kredytu otrzymasz w ciągu ok. 6 tygodni.
Warunki spłaty kredytu studenckiego
Jeśli po ukończeniu studiów pozostaniesz w UK będziesz spłacał pożyczkę na tych samych warunkach co rodowici Brytyjczycy. Oznacza to, że zaczniesz ją spłacać dopiero w przypadku, gdy Twoje zarobki przekroczą określony pułap roczny (threshold). Ogólne warunki spłaty kredytu są podobne bez względu na to czy studiujesz w Anglii czy Irlandii Północnej, jednak np. wysokość odsetek czy poszczególnych pułapów rocznych może się różnić. W przypadku studiów w Anglii wspomniany pułap wynosi £21,000 rocznie. Jednakże, w sytuacji gdy po uzyskaniu dyplomu zdecydujesz się opuścić Anglię próg finansowy wymagany do rozpoczęcia spłaty kredytu będzie niższy. Jeśli powrócisz do Polski obowiązywać Cię będzie roczny pułap w wysokości £8,400, co oznacza, że będziesz zobligowany do spłaty kredytu, gdy zaczniesz zarabiać 48,000zł rocznie (4,000zł miesięcznie – kwota obliczona zgodnie z kursem PLN/GBP 0.175 ).
Miesięczna rata spłaty kredytu wynosi 9% sumy powyżej minimalnego pułapu rocznego. Tak możesz obliczyć wysokość miesięcznej raty:
- Odejmij 48,000zł od swoich rocznych zarobków
- Pomnóż otrzymaną liczbę przez 0.09
- Podziel otrzymaną kwotę przez 12
I tak, jeśli będziesz zarabiać np. 6000zł miesięcznie (72,000zł rocznie) Twoja miesięczna rata kredytu wynosić będzie:
- 72,000zł – 48,000zł = 24,000zł
- 24,000zł * 0.09 = 2,160zł
- 2,160zł/12 = 180zł
Koszty utrzymania podczas studiów
Należy zaznaczyć, że zarówno w Anglii jak i Irlandii Północnej studenci z Unii Europejskiej nie mogą korzystać z pożyczek pokrywających koszty utrzymania podczas studiów. O przyznanie takiego kredytu mogą ubiegać się jedynie Ci, którzy od co najmniej 5 lat mieszkają na terenie UK.