Jak sfinansować studia w UK (cz. 1)

Dzisiaj napiszę kilka słów na temat finansowania studiów pierwszego stopnia (undergraduate studies) za pomocą pożyczki udzielanej przez rząd brytyjski. Osobiście nie korzystałam z kredytu studenckiego, gdyż licencjat zrobiłam w Danii i w Polsce, gdzie nie musiałam płacić za studia. Uważam jednak, że pożyczka jest bardzo atrakcyjną opcją finansowania czesnego. Gdybym rozpoczynała licencjat w Anglii czy Irlandii Północnej z pewnością zapłaciłabym za czesne biorąc preferencyjną pożyczkę.

Studia w UK nie należą do najtańszych. Za rok akademicki irlandzkie uniwersytety pobierają czesne w wysokości ok. £4,000 (np. Queen’s University Belfast – £4,030), angielskie w wysokości max. £9,000, natomiast studiowanie w Szkocji jest bezpłatne pod warunkiem, że nie posiadamy jeszcze dyplomu licencjata. Wraz z nowym rokiem akademickim 2017/2018 czesne w Anglii wzrośnie o wysokość inflacji, czyli do max. £9,250 za rok.

Studenci z Unii Europejskiej, w tym z Polski, mogą ubiegać się o kredyt  w wysokości max. £9,000 rocznie (£9,250 w przypadku rozpoczęcia studiów w 2017 roku), mający na celu pokrycie kosztów czesnego. Niestety w związku z Brexitem nie jest wiadomo jak długo będą udzielane pożyczki studentom z UE. Brytyjski Minister Edukacji i Nauki zapewnił, że zasady udzielania kredytu studenckiego nie zmienią się  dla obecnych studentów i tych zaczynających studia we wrześniu 2017 roku. Co nastąpi później, czyli od 2018 roku, nadal nie wiadomo.

studia w edynburgu, studia w szkocji, bachelor edinburgh, university og edinburgh, napier university

Edynburg, źródło:www.flickr.com/krustysplodge

Chciałabym tutaj również podkreślić, że studia licencjackie w Szkocji z pewnością pozostaną bezpłatne dla studentów z UE, którzy rozpoczną naukę we wrześniu 2017. Nie jest jasne czy studia w kolejnych latach będą płatne, ale jest to bardzo prawdopodobne. Z tego powodu bardzo zachęcam do aplikowania na szkockie uniwersytety. Szczególnie polecam uczelnie w Edynburgu jak np. University of Edinburgh, Napier University czy Heriot-Watt University, gdyż oferują one całą gamę kierunków, a Edynburg jest chyba najpiękniejszym miastem w UK. Możesz również studiować na prestiżowym University of St. Andrews – alma mater Księcia Williama i Księżnej Kate. Termin składania aplikacji upływa 15 stycznia o godzinie 19 czasu polskiego. Hurry up!

Jak aplikować o kredyt studencki?

  1. Ściągnij i wypełnij formularz aplikacyjny, który znajdziesz tutaj ➡️ form finder
  2. Wyślij go na wskazany adres wraz z dokumentem tożsamości (ważny dowód osobisty lub passport)
  3. Potwierdzenie sumy przyznanego kredytu otrzymasz w ciągu ok. 6 tygodni.

Warunki spłaty kredytu studenckiego

Jeśli po ukończeniu studiów pozostaniesz w UK będziesz spłacał pożyczkę na tych samych warunkach co rodowici Brytyjczycy. Oznacza to, że zaczniesz ją spłacać dopiero w przypadku, gdy Twoje zarobki przekroczą określony pułap roczny (threshold). Ogólne warunki spłaty kredytu są podobne bez względu na to czy studiujesz w Anglii czy Irlandii Północnej, jednak np. wysokość odsetek czy poszczególnych pułapów rocznych może się różnić. W przypadku studiów w Anglii wspomniany pułap wynosi £21,000 rocznie. Jednakże, w sytuacji gdy po uzyskaniu dyplomu zdecydujesz się opuścić Anglię próg finansowy wymagany do rozpoczęcia spłaty kredytu będzie niższy. Jeśli powrócisz do Polski obowiązywać Cię będzie roczny pułap w wysokości £8,400, co oznacza, że będziesz zobligowany do spłaty kredytu, gdy zaczniesz zarabiać 48,000zł rocznie (4,000zł miesięcznie – kwota obliczona zgodnie z kursem PLN/GBP 0.175 ).

Miesięczna rata spłaty kredytu wynosi 9% sumy powyżej minimalnego pułapu rocznego. Tak możesz obliczyć wysokość miesięcznej raty:

  1. Odejmij 48,000zł od swoich rocznych zarobków
  2. Pomnóż otrzymaną liczbę przez 0.09
  3. Podziel otrzymaną kwotę przez 12

I tak, jeśli będziesz zarabiać np. 6000zł miesięcznie (72,000zł rocznie) Twoja miesięczna rata kredytu wynosić będzie:

  1. 72,000zł – 48,000zł = 24,000zł
  2. 24,000zł * 0.09 = 2,160zł
  3. 2,160zł/12 = 180zł

Koszty utrzymania podczas studiów 

Należy zaznaczyć, że zarówno w Anglii jak i Irlandii Północnej studenci z Unii Europejskiej nie mogą korzystać z pożyczek pokrywających koszty utrzymania podczas studiów. O przyznanie takiego kredytu mogą ubiegać się jedynie Ci, którzy od co najmniej 5 lat mieszkają na terenie UK.

 

You may also like

Leave a comment