Przyjemne i skuteczne sposoby nauki języka obcego
Najlepszym sposobem na naukę języka jest immersja i częsty konktakt z językiem w życiu codziennym. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie wyjechać za granicę, jednak istnieją sposoby, żeby nie ruszając się z Polski używać języka obcego.
Tandem językowy – czyli po prostu wymiana językowa, polega na znalezieniu osoby chętnej do nauki języka, który znasz bardzo dobrze, oraz która doskonale zna język, którego chcesz się nauczyć. Jeśli jesteś studentem zajrzyj do biura współpracy z zagranicą i poproś o przedstawienie Cię studentom pochodzącym z kraju, którego języka chcesz się nauczyć. Możecie ustalić, że spotykacie się dwa razy w tygodniu na dwie godziny i podczas spotkania poświęcacie odpowiednio godzinę czasu na naukę każdego języka. Drugą opcją jest spotykanie się dwa razy w tygodniu, gdzie całe spotkanie poświęcone jest jednemu językowi, i tak na przemian.
Zakładając, że uczycie się europejskiego języka wielką pomocą w nauce mogą okazać się studenci Erasmusa. Jeśli znacie któregoś osobiście – zaproponujcie jemu/jej tandem językowy. Jeśli nie macie takich kontaktów, proponuję wybrać się na wybraną uczelnię i zostawić namiary na siebie na ścianie z ogłoszeniami. Wielu młodych ludzi chce się nauczyć choć podstaw języka polskiego (bądź podszkolić j. angielski – zwłaszcza Erasmusi z Hiszpanii, Włoch czy Francji), więc nie powinniście mieć większych kłopotów ze znalezieniem osób chętnych do udziału w wymianie językowej. Inne korzyści płynące ze znajomości ze studentami Erasmusa to spotkania i imprezy, podczas których z pewnością znajdziecie wiele możliwości praktykowania języka 😉
Couchsurfing to internetowa społeczność zrzeszająca ludzi z całego świata, którzy oferują i korzystają z darmowego zakwaterowania w mieszkaniach członków społeczności. Jednak Couchsurfing to nie tylko miejsce w którym znajdziemy darmowy nocleg, jest to również, a może przede wszystkim, platforma umożliwiająca wymianę kulturową między jej członkami. W wielu miastach regularnie odbywają się spotkania w ramach Couchsurfingu na które przychodzą zarówno miejscowi członkowie grupy jak i obcokrajowcy przebywający w danym momencie w Polsce. Ponadto, miłośnicy języków, których na Couchsurfingu nie brakuje, często organizują spotkania poświęcone danemu językowi np. językowi włoskiemu, podczas którego rozmawia się wyłącznie po włosku.
LiveMocha – był fantastycznym portalem, który nie tylko oferował darmowe kursy językowe, nie również umożliwiał nawiązanie znajomości z osobami z całego świata. Część ćwiczeń wykonywanych w ramach kursu była sprawdzana przez osoby biegle władające danym językiem. Ponadto, dzięki możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z takimi osobami, LiveMocha dawała możliwość ćwiczenia tych umiejętności, które trudno jest rozwinąć ucząc się języka samemu czyli mówienia i rozumienia ze słuchu. Niestety, portal LiveMocha został kupiony przez firmę Rosetta Stone a następnie zamknięty w kwietniu 2016. Programy, które obecnie oferują podobne rozwiązanie to np. Busuu czy Lang-8, ale z żadnym z nich nie miałam kontaktu w kontekście wymiany językowej.
Oglądanie seriali w oryginalnej wersji językowej – czyli bardzo prosty, przyjemny i darmowy (bądź niedrogi, jeśli używamy Netflixa) sposób na codzienny kontakt z językiem. Moim zdaniem najlepiej jest, zwłaszcza w przypadku osób początkujących, oglądać seriale z napisami w oryginalnym języku. Na początku może się wydawać, że niewiele z tego rozumiemy jednak słownictwo używane w serialach często się powtarza i jest stosunkowo ograniczone, dlatego szybko zaczniemy rozumieć najpierw pojedyncze słówka, proste wyrażenia, a w końcu całe zdania. A do tego miło spędzimy czas bez poczucia winy, w końcu oglądamy seriale w celu edukacyjnym 😉
Powodzenia!